« Vissza a megvalósult eseményekhez

Visszatekintés a Környezetvédelmi Világnap alkalmából megrendezésre kerülő Fenntarthatósági Vetélkedőre

A KEOP-6.2.0/A „Zöld Kampusz mintaprojekt Zalaegerszeg” keretében 2013.06.05-én a „Környezetvédelmi Világnap” alkalmából került megrendezésre a harmadik fenntarthatósági vetélkedő  általános- és középiskolások számára. A programon 12 iskola 35 csapata vett részt. (173 diák és 19 felkészítő tanár). A programdélután két kiemelt célja:

• a Zöld Kamusz Zalaegerszeg mintaprojekt bemutatása;

A tanösvényséta egy pillanata (Fotó: Farsang Zoltán)

• Dr. Szigeti Cecília a ”Hogyan csökkenthető a környezetterhelés” című bemutatóval egybekötött szakmai előadásával felhívni a figyelmet a Környezetvédelmi világnapra, amelynek 2013-ban a témája: Think.eat.save. Értelmezése: gondolkodj, mielőtt eszel, és segíts megóvni a környezetet!

A szakmai előadás hallgatósága (Fotó: Gombos Tamás)

Az 5 fős csapatok korcsoportonként mérettették meg magukat. Először egy teszt feladatsort kellett megoldaniuk a tanösvény bejáráson hallottakhoz és látottakhoz kapcsolódóan.

Majd interaktív játékra invitáltuk a résztvevőket. Ennek keretében ki kellett például számítaniuk az alapanyag szállításával járó szén-dioxid kibocsátást, meg kellett határozni az adott feltételekkel elérhető legkisebb szénlábnyomot, de a középiskolások a számítógépes karbonkalkulátorral is megismerkedhettek. A játék legfőbb üzenete: csökkentsük az élelmiszer-veszteséget, hulladékot, és ezzel egyidejűleg az ökológiai lábnyomunkat!

Az interaktív játékhoz kapcsolódó feladatok megoldása (Fotó: Gombos Tamás)

Amíg az eredmények összesítésre kerültek levetítésre került a pályázat keretében készített 5 perces PR film és a 30 perces ismeretterjesztő film.

A programsorozatot eredményhirdetéssel zártuk, s öko ajándéktárgyakkal jutalmaztuk a résztvevő diákokat.

Az összesített pontok alapján elért eredmények:

Középiskolás kategóriában 11-12-13. osztályos korcsoportban:

I. hely Városi Középiskolai Kollégium (ECOFOLS csapata)

II. hely Csány László Közgazdasági Szakközépiskola (Takaros menyecskék csapata)

III. hely Páterdombi Szakképző Iskola (Feláldozható mókusok csapata)

IV. hely Ganz-Munkácsy Szakközépiskola (Orchideák csapata)

V. hely: Kölcsey Ferenc Gimnázium (Természetőrzők csapata)

Középiskolás kategóriában 9-10. osztályos korcsoportban:

I. hely Kölcsey Ferenc Gimnázium (Zalakockák csapata)

II. hely Kölcsey Ferenc Gimnázium (Zöld Krampuszok csapata)

III. hely Zrínyi Miklós Gimnázium (Matyik és a többiek csapata)

IV. hely Ady Endre Általános Iskola, Gimnázium (Pandák csapata)

IV. hely: Zrínyi Miklós Gimnázium (3 M+Cs csapata)

V. hely: Zrínyi Miklós Gimnázium (N-es lányok)

Általános iskolás kategóriában:

7-8. osztályos korcsoportban

I. hely Öveges József ÁMK Andráshida (Erdei vöröshangyák csapata)

II. hely: Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium (Csúcsragadozók csapata)

III. hely Landorhegyi Általános Iskola és Sportiskola (Ka-landorok csapata)

III. hely: Belvárosi Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola Petőfi Sándor Székhelyiskola (Rózsaszín párduc csapata)

IV. hely: Belvárosi Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola Petőfi Sándor Székhelyiskola (Zöld békák csapata)

IV. hely Kölcsey Ferenc Gimnázium (Zöld ördögök csapata)

V. hely: Belvárosi Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola Petőfi Sándor Székhelyiskola (Palimadarak csapata)

5-6. osztályos korcsoportban

I. hely Kertvárosi Általános Iskola Eötvös József Székhelyiskola (Zöldikék csapata)

II. hely Öveges József ÁMK Andráshida (Sünök csapata)

III. hely: Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium (Napravágyók csapata)

IV. hely Öveges József ÁMK Andráshida (Vuk csapata)

4. osztályos korcsoportban

I. hely Ady Endre Általános Iskola, Gimnázium (Környezetvédő csapata)

II. hely Kertvárosi Általános Iskola Eötvös József Székhelyiskola (Zöld békák csapata)

III. hely Ady Endre Általános Iskola, Gimnázium (Csillám póni csapata)

IV. hely Öveges József ÁMK Andráshida (Kisvakondok csapata)

V. hely Ady Endre Általános Iskola, Gimnázium (Csipet csapata)

Eredményhirdetés, a program zárása (Fotó: Gombos Tamás)

Senki nem távozott üres kézzel, s bízunk benne, hogy ezek az apró ajándékok a későbbiekben is emlékeztetnek a délután kiemelt üzeneteire, s cselekvésre biztatnak!

S, hogyan érezték magukat nálunk a diákok? Nézzünk bele a vendégkönyvbe írt gondolatokba!

• „Nagyon érdekes volt, rengeteg mindent tanultunk a környezetvédelemről és az újrahasznosításról. Megmutatták milyen fontos ügyelni a környezetünkre, és a legtöbbet tenni érte. Izgalmas és szórakoztató volt, örültem, hogy részt vehettem rajta.” (Lengyel Krisztián, Kölcsey Ferenc Gimnázium)
  • „Nagyon érdekes és a hétköznapi életben is hasznosítható tippekkel gazdagodtunk.” (Máhr Anna, Zrínyi Miklós Gimnázium)
  • „Tanulságos volt, nagyon tetszett. A tanösvényen sok mindent tanultunk. Még eddig nem voltam ez volt az első, de szeretnék még jönni. Sok mindent tanultam. Fogom ezt használni később is. Köszönöm a lehetőséget!” (Somogyi Nikolett, Ganz-Munkácsy Szakközépiskola)

Köszönet illeti azokat a kollégákat, kolléganőket és hallgatókat, akiknek az odaadó segítsége nélkül nem valósulhatott volna meg a program.

A rendezvényről további képek tekinthetők meg a Zöld Kampusz Zalaegerszeg honlapján (http://zoldkampusz.gkz.bgf.hu/galeria)

Az eseményről a Zalai Hírlap és a Szuperinfó is beszámolt az alábbi elérhetőségeken: